Laboratoria przyszłości

Laboratoria Przyszłości to program realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM czyli: nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.

W ramach Programu nasza szkoła w Puszczy Mariańskiej oraz jej filia w Korabiewicach otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

Laboratoria Przyszłości to program, który postawił na praktykę, a nie teorię. Tutaj liczy się przede wszystkim to, co wypracują uczniowie.

Nasze realizacje programu:

 • Laboratoria Przyszłości w filii w Korabiewicach
  Zadanie z mikrokontrolerami RFID Starter Kit. W zależności od wielkości podłączonego opornika znajdującego się w obwodzie elektronicznym, przyłączona w tym obwodzie dioda świeci różnymi barwami.
 • Mobilne Laboratoria Przyszłości
  Dnia 18.01.2023r. do naszej szkoły przyjechał samochód Mobilnych Laboratoriów Przyszłości wraz z instruktorami. Przeprowadzili oni, dla klas V i VI, cykl zajęć dotyczących możliwości wykorzystania drukarki 3D oraz programowania robotów Photon. Było to bardzo interesujące i inspirujące doświadczenie, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Możliwości drukarki 3D poszerzyły nasze horyzonty myślowe i zainspirowały do działania, a zabawa z robotami dostarczyła wielu pozytywnych emocji i rozwinęła zainteresowanie programowaniem. Bardzo dziękujemy instruktorom za wspaniałe zajęcia.
 • Laboratoria Przyszłości
  Cały czas uczniowie rozwijają swoje umiejętności i kreatywność wykorzystując narzędzia, które szkoła zakupiła w ramach ww. projektu. Coraz więcej naszych uczniów poznaje sposoby programowania robotów Photon oraz nowe możliwości programowania. Dzieci i młodzież uczą się także, czym jest krosno i jak można je wykorzystać. To bardzo ciekawe, aby zobaczyć w jaki sposób prababcie i praprababcie wytwarzały tkaniny. Razem z nauczycielami, uczniowie coraz lepiej poznają możliwości drukarki 3D i tworzą ciekawe przedmioty.
 • Budowanie z klocków
  Tym razem klasa IIIb, ucząc się techniki, wykorzystuje klocki Magformers, które zakupione zostały w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zabawa z klockami uczy myślenia przestrzennego, konstruowania, rozwija kreatywność i daje poczucie satysfakcji. Dzieci mają możliwość w pełni wykorzystać swoją wyobraźnię i stworzyć konstrukcję przyszłości.
 • Przygotowania do kiermaszu świątecznego
  Używając materiałów, które dostaliśmy z projektu Laboratoria Przyszłości, w ramach zajęć świetlicowych, uczniowie przygotowywali ozdoby świąteczne. Wszystkich zainteresowanych naszymi pracami zapraszamy na kiermasz, który rozpocznie się 12 grudnia 2022r.