Laboratoria przyszłości

Laboratoria Przyszłości to program realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM czyli: nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.

W ramach Programu nasza szkoła w Puszczy Mariańskiej oraz jej filia w Korabiewicach otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

Laboratoria Przyszłości to program, który postawił na praktykę, a nie teorię. Tutaj liczy się przede wszystkim to, co wypracują uczniowie.

Nasze realizacje programu:

 • Sprzęt z Laboratoriów Przyszłości
  W naszej szkole na zajęciach wykorzystujemy sprzęt pozyskany z programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie programowali roboty ustawiając im trasy do przejechania, zmieniając grafikę na wyświetlaczu i tworząc różne buźki. Sprawdzali też możliwości zestawu z mikrokontrolerami ruchu. Oprócz techniki komputerowej, sprawdzali swoje zdolności manualne wykorzystując szydełka czy krosna, dzięki którym powstały dywaniki i zakładki do książek. Wiosenne piękno kwiatów utrwalili tworząc laminowane zakładki do książek. Dzięki pozyskanemu sprzętowi możemy urozmaicić zajęcia, a uczniowie rozwijać swoje zainteresowania i talenty.
 • Działania z wykorzystaniem materiałów z programu „Laboratoria Przyszłości”
  W naszej szkole cały czas korzystamy z materiałów i przyborów, które dostaliśmy w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
 • Laboratoria Przyszłości
  Nasza szkoła cały czas wykorzystuje pomoce dydaktyczne, które dostaliśmy w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
 • Programowanie z robotami
  Uczniowie klas starszych uczyli się programować roboty Photon używając do tego takich programów jak Scratch i Python.
 • Warsztaty Laboratorium Przyszłości
  Tym razem bus laboratoriów przyjechał do naszej szkoły, aby poprowadzić warsztaty w klasach trzecich i czwartych. Do uczniów z Puszczy Mariańskiej dołączyli także uczniowie z Filii w Korabiewicach. Na tych warsztatach dzieci zapoznały się z pracą mikroprocesorów oraz możliwościami drukarki 3D.