Company Logo

Uwaga

Wizyta higienistki w 3-latkach

 Wizyta higienistki stomatologicznej w grupie 3-latków.

    Na zaproszenie wychowawcy 3-latków Pani Anny Tomasik grupę w listopadzie odwiedziła Pani Żaneta Gryń-higienistka stomatologiczna. Zaproszenie związane było z programem, w którym uczestniczy grupa „Akademia Aquafresh” jak i tematem tygodniowym zajęć: Chcemy być zdrowi. Pani Żaneta opowiedziała jak wygląda pierwsza wizyta w jej gabinecie, a mianowicie na samym początku zapoznaje się z dzieckiem i pokazuje dziecku gabinet. Jeżeli dziecko jest chętne sadza na fotel, pokazuje który przycisk jest do nalewania wody, pozwala włączyć lampę, pobawić się „słonikiem”- ślinociągiem). Następnie przechodzi do zapoznania dziecka z instrumentami: lusterko, zgłębnik, dmuchawka i silnik. Jeżeli dziecko pozwoli robi przegląd używając lusterka, zgłębnika oraz dmuchawki. Kolejnym krokiem jest czyszczenie zębów szczoteczką, pastą i mikrosilnikiem (ten etap odbywa się na pierwszej bądź drugiej wizycie). Po czyszczeniu uczy jak płukać buzię i nakłada fluor na zęby, najczęściej w kleistej postaci, który umownie nazywa „miodkiem”. Po każdej wizycie dziecko dostaje upominek np. naklejkę ,,Dzielny Pacjent”. Oj wspaniała i bardzo miła musi to być wizyta! Pani Żaneta pokazała dzieciom w jaki sposób należy szczotkować zęby, jaką pastą i szczoteczką. Dla naszych maluszków odpowiednia jest szczoteczka z małą, główką i miękkim włosiem. Pani higienistka podkreśla, iż pasta powinna być odpowiednia do wieku, obecnie odchodzi się od past z fluorem. Dzieci z grupy pod czujnym okiem gościa myły ząbki w przedszkolnej łazience. A jak to się prawidłowo robi? Zaczynamy od góry strony prawej, kółeczkami przechodzimy ku przodowi i na stronę lewą, następnie myjemy powierzchnie żującą wracając do strony prawej, kolejnie przechodzimy na powierzchnię językowo-podniebienną, dół myjemy tak samo. Pani Żaneta omówiła też właściwy sposób odżywiania się który znacząco wpływa na nasz stan uzębienia. Pomagała także dzieciom w wykonaniu  pracy plastycznej  pt. „ Nasze zęby”. Na zakończenie spotkania każde dziecko dostało od pani higienistki „Odznakę dzielnego pacjenta oraz lizak stomatologiczny”. Grupa ,,Jeżyków” wraz z wychowawcą serdecznie dziękują za poświęcony czas i miłe spotkanie. 

 

 

 

 

 

 
Deklaracja dostepnosci.